Loading Events

« All Events

East Lake HS

Mar 3

Show Notes

***SCHEDULE IS UNOFFICIAL AND SUBJECT TO CHANGE***

Ensemble Body Equip Door Perform Time
CAD:Cadet - Liberty MS Red 10:26am10:38am10:50am 11:00am  
CAD:Cadet - Northside Christian Cadet 10:33am10:45am10:57am 11:07am  
CAD:Cadet - Liberty MS Blue 10:40am10:52am11:04am 11:14am  
CAD:Cadet - Seminole MS 10:47am10:59am11:11am 11:21am  
-- Break - 2 mins --     11:28am  
B:Class B - Jupiter HS JV 10:56am11:08am11:20am 11:30am  
B:Class B - River Ridge High School 11:03am11:15am11:27am 11:37am  
B:Class B - Sickles HS 11:10am11:22am11:34am 11:44am  
B:Class B - Lakewood Ranch HS 11:17am11:29am11:41am 11:51am  
B:Class B - Leesburg High School 11:24am11:36am11:48am 11:58am  
B:Class B - Weeki Wachee HS JV 11:31am11:43am11:55am 12:05pm  
B:Class B - Osceola Fundamental HS (Pinellas) 11:38am11:50am12:02pm 12:12pm  
-- Break - 6 mins --     12:19pm  
SAAA:Sch AAA - Boca Ciega HS 11:51am12:03pm12:15pm 12:25pm  
SAAA:Sch AAA - Springstead HS 11:59am12:11pm12:23pm 12:33pm  
SAAA:Sch AAA - Palm Harbor University HS 12:07pm12:19pm12:31pm 12:41pm  
SAAA:Sch AAA - Tarpon Springs MS 12:15pm12:27pm12:39pm 12:49pm  
SAAA:Sch AAA - J.W. Mitchell HS JV 12:23pm12:35pm12:47pm 12:57pm  
SAAA:Sch AAA - Plant City HS 12:31pm12:43pm12:55pm 1:05pm  
-- Awards - 92 mins --     1:13pm  
SAA:Sch AA - Bartow HS 2:11pm2:23pm2:35pm 2:45pm  
SAA:Sch AA - Northside Christian HS 2:19pm2:31pm2:43pm 2:53pm  
SAA:Sch AA - Largo HS 2:27pm2:39pm2:51pm 3:01pm  
SAA:Sch AA - Weeki Wachee HS 2:35pm2:47pm2:59pm 3:09pm  
SAA:Sch AA - East Lake HS 2:43pm2:55pm3:07pm 3:17pm  
SAA:Sch AA - Sarasota HS 2:51pm3:03pm3:15pm 3:25pm  
-- Break - 7 mins --     3:33pm  
SA:Sch A - Tarpon Springs HS A 3:06pm3:18pm3:30pm 3:40pm  
SA:Sch A - Jupiter High School 3:14pm3:26pm3:38pm 3:48pm  
SA:Sch A - Freedom HS (Tampa) 3:22pm3:34pm3:46pm 3:56pm  
SA:Sch A - University HS (Orlando) 3:30pm3:42pm3:54pm 4:04pm  
SA:Sch A - Clearwater HS 3:38pm3:50pm4:02pm 4:12pm  
SA:Sch A - Bloomingdale HS 3:46pm3:58pm4:10pm 4:20pm  
SA:Sch A - J.W. Mitchell HS 3:54pm4:06pm4:18pm 4:28pm  
-- Break - 4 mins --     4:36pm  
SW:Sch World - Seminole HS 4:06pm4:18pm4:30pm 4:40pm  
-- Break - 5 mins --     4:50pm  
PSAA:Sch Marching AA - Countryside HS Perc 4:21pm4:33pm4:45pm 4:55pm  
PSAA:Sch Marching AA - Osceola Fundamental High School (Pinellas) 4:30pm4:42pm4:54pm 5:04pm  
PSA:Sch Marching A - H. B. Plant Perc 4:39pm4:51pm5:03pm 5:13pm  
PSCA:Concert A - East Lake HS Perc 4:48pm5:00pm5:12pm 5:22pm  
-- Awards - 35 mins --     5:31pm  

Schedule Last Updated: Feb 19, 2018 11:21:16 am EST

Judges Assigned

CaptionName
Indiv Equip Tom Hillenbrand
Indiv Movmt Rebecca Adcock
Design Analysis David Cook
GE 1 Jeff Bridges
GE 2 Jeff Mills
Penalties Franklin Ascencio
Announcer Alan Smith
Tech Diane Martinez
Chief Judge David Cook
Contest Dir John Meyers

Details

Date:
Mar 3
Event Category:
Website:
http://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=123

Venue

East Lake HS
1300 Silver Eagle Dr
Tarpno Springs, FL 34688