Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

FFCC Championships AA

Apr 7

Admission Info: $25

Show Notes

***THIS SCHEDULE IS LOCKED*** ANY CHANGES FROM THIS POINT FORWARD WILL BE COMMUNICATED VIA E-MAIL

 

[button href="/wp-content/uploads/2018/04/FFCC-CHAMPIONSHIPS-SCHOLASTIC-AA-LOGISTICAL-SCHEDULE.pdf" style="emboss" size="medium" color="#FEE233" hovercolor="#FEE233" textcolor="#000" texthovercolor="#8f8f8f" target="_blank" tooltip="Click here for the Detailed Logistical Schedule" icon="calendar"]Detailed Logistical Schedule[/button]

Harlow Division

Ensemble Score Place Rating
Gainesville HS 79.58 1 Superior
Durant HS 77.37 2 Superior
Bloomingdale HS B 74.52 3 Superior
Gaither HS 73.53 4 Superior
East Lake HS 72.55 5 Superior
Weeki Wachee HS 71.44 6 Superior
John I. Leonard HS Varsity 71.20 7 Superior
Largo HS 68.12 8 Superior
Steinbrenner HS 67.81 9 Superior
Bartow HS 67.05 10 Superior
South Lake HS 62.62 11 Superior

Kersten Division

Ensemble Score Place Rating
Oviedo HS JV 79.14 1 Superior
Northside Christian HS 77.47 2 Superior
Bartram Trail HS JV 75.27 3 Superior
Sarasota HS 74.61 4 Superior
Riverview HS 74.49 5 Superior
Seabreeze HS 73.66 6 Superior
Oakleaf HS 73.37 7 Superior
Lake Howell HS JV 73.29 8 Superior
Wiregrass Ranch HS JV 68.56 9 Superior
Belleview HS 66.00 10 Superior
Winter Park HS 63.15 11 Superior

Combs Division

Ensemble Score Place Rating
Freedom HS (Orlando) 78.27 1 Superior
Auburndale HS 76.51 2 Superior
DeLand HS 75.91 3 Superior
Flagler Palm Coast HS 75.40 4 Superior
William R. Boone HS JV 75.19 5 Superior
Apopka HS 71.32 6 Superior
Viera HS 67.90 7 Superior
Dr. Phillips HS 66.79 8 Superior
Timber Creek High School A 65.37 9 Superior
Lake Mary HS 62.92 10 Superior

Judges Assigned

CaptionName
Indiv Equip Tim Landess
Indiv Equip Robert Solomon
Indiv Movmt Jackie Campbell
Indiv Movmt Becca Sullens
Design Analysis Jim Sturgeon
Design Analysis Dan Campbell
GE 1 Mike Anderson
GE 1 Warren Rickart
GE 2 Dale White
GE 2 Mike Stone
Penalties Christina Torrez
Penalties Kelly Ross
Announcer Franklin Jennings
Announcer Bob Lorenzen
Tech Guy Burns
Chief Judge Christine Clayton
Contest Dir Mike Palau

Details

Date:
Apr 7
Event Category:
Website:
http://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=135

Venue

Expo Hall
4800 U. S. 301
Tampa, FL 33610