Loading Events

« All Events

Premiere Central

Jan 20

$15.00

Show Notes

***SCHEDULES ARE LOCKED***

Admission Price - Children 6 yrs old and under no charge, all others $15.00.

MasterCard and Visa accepted.

 

 

Cadet

Ensemble Score Place Rating
Murray MS 39.46 1 Excellent
Timber Cadets 28.83 2 Good
Tavares Middle School 26.40 3 Good
Union Academy 21.36 4 Good

Class B

Ensemble Score Place Rating
Pegasus Cadets 52.05 1 Excellent
St. Cloud HS 51.44 2 Excellent
Harmony HS 49.42 3 Excellent
Lake Gibson HS 48.00 4 Excellent
Wekiva HS 47.46 5 Excellent
Leesburg High School 44.58 6 Excellent
Windermere HS 39.20 7 Excellent
Eustis HS 36.90 8 Excellent
Bishop Moore HS 34.84 9 Excellent

Sch AAA

Ensemble Score Place Rating
Lyman HS AAA 55.51 1 Excellent
Lake Minneola HS 49.55 2 Excellent
Lakeland HS 39.92 3 Excellent
Lake Nona HS JV 36.57 4 Excellent
Hagerty HS 35.83 5 Excellent
East River HS 31.15 6 Excellent
The Villages Charter School 29.13 7 Good
Tavares High School 28.14 8 Good

Sch AA

Ensemble Score Place Rating
Oviedo HS JV 50.25 1 Excellent
Auburndale HS 48.36 2 Excellent
William R. Boone HS JV 48.22 3 Excellent
Viera HS 48.16 4 Excellent
Freedom HS (Orlando) 45.03 5 Excellent
Bartow HS 44.51 6 Excellent
Apopka HS 44.35 7 Excellent
Dr. Phillips HS 42.65 8 Excellent
South Lake HS 30.77 9 Excellent
Winter Park HS 28.86 10 Good
Lake Mary HS 26.88 11 Good
Ensemble Body Equip Door Perform Time
CAD:Cadet - Union Academy 9:26am9:38am9:50am 10:00am  
CAD:Cadet - Tavares Middle School 9:33am9:45am9:57am 10:07am  
CAD:Cadet - Murray MS 9:40am9:52am10:04am 10:14am  
CAD:Cadet - Timber Cadets 9:47am9:59am10:11am 10:21am  
-- Break - 2 mins --     10:28am  
B:Class B - Windermere HS 9:56am10:08am10:20am 10:30am  
B:Class B - Edgewater HS 10:03am10:15am10:27am 10:37am  
B:Class B - Bishop Moore HS 10:10am10:22am10:34am 10:44am  
B:Class B - St. Cloud HS 10:17am10:29am10:41am 10:51am  
B:Class B - Eustis HS 10:24am10:36am10:48am 10:58am  
B:Class B - Harmony HS 10:31am10:43am10:55am 11:05am  
B:Class B - Lake Gibson HS 10:38am10:50am11:02am 11:12am  
B:Class B - Pegasus Cadets 10:45am10:57am11:09am 11:19am  
B:Class B - Wekiva HS 10:52am11:04am11:16am 11:26am  
B:Class B - Leesburg High School 10:59am11:11am11:23am 11:33am  
-- Awards - 55 mins --     11:40am  
SAAA:Sch AAA - The Villages Charter School 12:01pm12:13pm12:25pm 12:35pm  
SAAA:Sch AAA - Tavares High School 12:09pm12:21pm12:33pm 12:43pm  
SAAA:Sch AAA - East River HS 12:17pm12:29pm12:41pm 12:51pm  
SAAA:Sch AAA - Lake Minneola HS 12:25pm12:37pm12:49pm 12:59pm  
SAAA:Sch AAA - Hagerty HS 12:33pm12:45pm12:57pm 1:07pm  
SAAA:Sch AAA - Lake Nona HS JV 12:41pm12:53pm1:05pm 1:15pm  
SAAA:Sch AAA - Lyman HS AAA 12:49pm1:01pm1:13pm 1:23pm  
SAAA:Sch AAA - Lakeland HS 12:57pm1:09pm1:21pm 1:31pm  
-- Break - 6 mins --     1:39pm  
SAA:Sch AA - Freedom HS (Orlando) 1:11pm1:23pm1:35pm 1:45pm  
SAA:Sch AA - Winter Park HS 1:19pm1:31pm1:43pm 1:53pm  
SAA:Sch AA - South Lake HS 1:27pm1:39pm1:51pm 2:01pm  
SAA:Sch AA - Apopka HS 1:35pm1:47pm1:59pm 2:09pm  
SAA:Sch AA - Lake Mary HS 1:43pm1:55pm2:07pm 2:17pm  
SAA:Sch AA - Oviedo HS JV 1:51pm2:03pm2:15pm 2:25pm  
SAA:Sch AA - Bartow HS 1:59pm2:11pm2:23pm 2:33pm  
SAA:Sch AA - Auburndale HS 2:07pm2:19pm2:31pm 2:41pm  
SAA:Sch AA - Dr. Phillips HS 2:15pm2:27pm2:39pm 2:49pm  
SAA:Sch AA - Viera HS 2:23pm2:35pm2:47pm 2:57pm  
SAA:Sch AA - William R. Boone HS JV 2:31pm2:43pm2:55pm 3:05pm  
-- Awards - 52 mins --     3:13pm  
SA:Sch A - Timber Creek High School A 3:31pm3:43pm3:55pm 4:05pm  
SA:Sch A - Lake Howell HS JV 3:39pm3:51pm4:03pm 4:13pm  
SA:Sch A - East Ridge HS 3:47pm3:59pm4:11pm 4:21pm  
SA:Sch A - Lake Nona HS 3:55pm4:07pm4:19pm 4:29pm  
SA:Sch A - University HS (Orlando) 4:03pm4:15pm4:27pm 4:37pm  
SA:Sch A - Sebastian River HS 4:11pm4:23pm4:35pm 4:45pm  
SA:Sch A - Lyman HS A 4:19pm4:31pm4:43pm 4:53pm  
SA:Sch A - Cypress Creek HS 4:27pm4:39pm4:51pm 5:01pm  
SA:Sch A - Melbourne HS 4:35pm4:47pm4:59pm 5:09pm  
SA:Sch A - Lake Howell HS 4:43pm4:55pm5:07pm 5:17pm  
SA:Sch A - Oviedo HS 4:51pm5:03pm5:15pm 5:25pm  
SA:Sch A - Olympia HS 4:59pm5:11pm5:23pm 5:33pm  
-- Break - 4 mins --     5:41pm  
IA:Ind A - XY by Horizon 5:11pm5:23pm5:35pm 5:45pm  
IA:Ind A - UCF Pegasus A 5:19pm5:31pm5:43pm 5:53pm  
-- Dinner Break - 49 mins --     6:01pm  
SO:Sch Open - William R. Boone HS Varsity 6:16pm6:28pm6:40pm 6:50pm  
SO:Sch Open - Timber Creek HS Open 6:25pm6:37pm6:49pm 6:59pm  
IO:Ind Open - UCF Pegasus Open 6:34pm6:46pm6:58pm 7:08pm  
-- Break - 3 mins --     7:17pm  
SW:Sch World - Lyman HS World 6:46pm6:58pm7:10pm 7:20pm  
IW:Ind World - UCF Pegasus World 6:56pm7:08pm7:20pm 7:30pm  
-- Awards - 45 mins --     7:40pm  

Schedule Last Updated: Jan 20, 2018 3:17:52 pm EST

Judges Assigned

CaptionName
Indiv Equip Jen Karp
Indiv Movmt Christine Clayton
Design Analysis Tom Slaughter
GE 1 Curtis Costanza
GE 2 Paul Lampkin
Penalties Joan Joselyn
Clinician 1 Denise Bonfiglio
Clinician 2 Adam Sage
Chief Judge Tom Slaughter
Announcer Joe Cavallaro
Announcer Franklin Jennings
Contest Dir Jim Taylor
Tech Franklin Jennings
Tech Trevor Cox
Tech Franklin Jennings

Details

Date:
Jan 20
Cost:
$15.00
Event Category:
Website:
http://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=111

Venue

Lyman HS
865 S Ronald Reagan Blvd.
Longwood, FL 32750