Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

University High School (Orange City)

Mar 10

Show Notes

***Schedule is locked*** Changes will only be made due to classification changes. All Directors will be notified via e-mail.

***DIRECTORS - Login to see critique schedules.

Cadet Novice

Ensemble Score Place Rating
Timber Cadets 61.65 1 Superior
Gamble Rogers MS 61.13 2 Superior
River Springs Middle School 58.80 3 Excellent
Tavares Middle School 58.20 4 Excellent

Class B Round 1

Ensemble Score Place Rating
Pegasus Cadets 75.12 1 Superior
Fletcher JV 68.39 2 Superior
Windermere HS 68.37 3 Superior
St. Cloud HS 67.77 4 Superior
Pedro Menendez HS 63.33 5 Superior
Harmony HS 60.12 6 Superior
Marion Independent 59.51 7 Excellent
Yulee HS 55.75 8 Excellent

Class B Round 2

Ensemble Score Place Rating
Wesley Chapel HS 73.81 1 Superior
Deltona HS 68.81 2 Superior
Fernandina Beach HS 68.07 3 Superior
St. Augustine HS 66.68 4 Superior
Wekiva HS 65.40 5 Superior
Bishop Moore HS 65.38 6 Superior
Eustis HS 61.09 7 Superior

Sch AAA

Ensemble Score Place Rating
Lyman HS AAA 74.29 1 Superior
Switzerland Point MS 71.13 2 Superior
Ponte Vedra HS 65.08 3 Superior
University HS (Orange City) 64.88 4 Superior
Hagerty HS 64.72 5 Superior
East River HS 63.07 6 Superior
Brandon HS 60.22 7 Superior

Sch AA

Ensemble Score Place Rating
Auburndale HS 69.10 1 Superior
Bartram Trail HS JV 68.93 2 Superior
Freedom HS (Orlando) 67.95 3 Superior
Seabreeze HS 67.46 4 Superior
DeLand HS 66.53 5 Superior
Apopka HS 64.80 6 Superior
Wiregrass Ranch HS JV 62.82 7 Superior
Winter Park HS 48.04 8 Excellent

Sch A

Ensemble Score Place Rating
Bartram Trail HS 77.27 1 Superior
Wiregrass Ranch HS 74.51 2 Superior
Lyman HS A 71.92 3 Superior
Fletcher HS 70.75 4 Superior
Spruce Creek HS 69.05 5 Superior
Lake Nona HS 66.80 6 Superior

Ind A

Ensemble Score Place Rating
Tampa Independent 81.24 1 Superior
JU Independent 73.43 2 Superior

Sch World

Ensemble Score Place Rating
Lyman HS World 76.40 1 Superior

Judges Assigned

CaptionName
Indiv Equip Paula Alfonso
Indiv Movmt Joanne Dodge
Design Analysis Copper Atwood
GE 1 Jamie Dyer
GE 2 Jeff Mills
Penalties Christina Torrez
Announcer Mike Palau
Tech Theresa Spain
Chief Judge Paula Alfonso
Contest Dir Matthew Tighe

Details

Date:
Mar 10
Event Category:
Website:
http://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=125

Venue

University High School (Orange City)
1000 West Rhode Island Ave.
Orange City, FL 32763