Loading Events

« All Events

Riverview HS

Mar 20

Show Notes

***THIS SCHEDULE IS UNOFFICIAL AND IS SUBJECT TO CHANGE***

This color guard event will utilize a full panel of 5 judges.  All points and weightings will be handled as described in the 2020 WGI Rulebook.

Ensemble Campus Arrival Door Perform Time
-- FLIGHT 1 - COLORGUARD --    11:00am
B SRA:Class B SRA - Northeast HS 9:00am10:50am 11:00am
B SRA:Class B SRA - River Ridge HS 9:08am10:58am 11:08am
B SRA:Class B SRA - Pasco HS Winter Guard 9:16am11:06am 11:16am
B SRA:Class B SRA - East Bay HS 9:24am11:14am 11:24am
B SRA:Class B SRA - Manatee HS 9:32am11:22am 11:32am
B SRA:Class B SRA - Leto High School 9:40am11:30am 11:40am
B SRA:Class B SRA - Armwood HS 9:48am11:38am 11:48am
B SRA:Class B SRA - Parrish Community HS Winter Guard 9:56am11:46am 11:56am
B SRA:Class B SRA - Mulberry HS 10:04am11:54am 12:04pm
-- LUNCH AND CLEANING BREAK - 48 mins --    12:12pm
-- FLIGHT 2 - COLORGUARD --    1:00pm
CNOV SRA:Cadet Novice SRA - Braden River Cadets 11:00am12:50pm 1:00pm
SAAA:Sch AAA - Steinbrenner HS 11:08am12:58pm 1:08pm
SAAA:Sch AAA - East Lake HS 11:17am1:07pm 1:17pm
SAAA:Sch AAA - Strawberry Crest HS 11:26am1:16pm 1:26pm
SAAA:Sch AAA - King HS 11:35am1:25pm 1:35pm
-- CLEANING BREAK - 32 mins --    1:53pm
-- FLIGHT 3 - COLORGUARD --    2:25pm
SAAA:Sch AAA - Robinson HS 12:25pm2:15pm 2:25pm
SAAA:Sch AAA - Riverview HS 12:34pm2:24pm 2:34pm
SAAA:Sch AAA - Newsome HS JV 12:43pm2:33pm 2:43pm
SAAA:Sch AAA - Braden River HS JV 12:52pm2:42pm 2:52pm
SAAA:Sch AAA - Plant City HS 1:01pm2:51pm 3:01pm
SAAA:Sch AAA - Sarasota HS 1:10pm3:00pm 3:10pm
-- CLEANING BREAK - 26 mins --    3:19pm
-- FLIGHT 4 - COLORGUARD --    3:45pm
SAA:Sch AA - The Villages Charter School 1:45pm3:35pm 3:45pm
SAA:Sch AA - Sunlake HS JV 1:54pm3:44pm 3:54pm
SAA:Sch AA - Tarpon Springs HS A 2:03pm3:53pm 4:03pm
SA:Sch A - Durant HS 2:12pm4:02pm 4:12pm
SA:Sch A - Newsome HS 2:21pm4:11pm 4:21pm
SA:Sch A - Braden River HS 2:30pm4:20pm 4:30pm
-- CLEANING BREAK - 26 mins --    4:39pm
-- FLIGHT 5 - COLORGUARD --    5:05pm
IA:Ind A - Florida Visual Ensemble 3:05pm4:55pm 5:05pm
IA:Ind A - Alachua County Independent 3:14pm5:04pm 5:14pm
IA:Ind A - Tampa Independent A 3:23pm5:13pm 5:23pm
SO:Sch Open - Seminole HS 3:32pm5:22pm 5:32pm
SO:Sch Open - Sunlake HS 3:42pm5:32pm 5:42pm
IO:Ind Open - South Florida Winterguard 3:52pm5:42pm 5:52pm
IO:Ind Open - Tampa Independent 4:02pm5:52pm 6:02pm
SW:Sch World - Tarpon Springs HS World 4:12pm6:02pm 6:12pm
-- DINNER AND CLEANING BREAK - 57 mins --    6:23pm
-- FLIGHT 6 - WINDS AND PERCUSSION --    7:20pm
PSCA:Concert A - River Ridge HS    7:20pm
PSCA:Concert A - Riverview HS Perc    7:30pm
PSA:Sch Marching A - Newsome HS Perc    7:40pm
WIO:Ind Winds Open - Horizon Winds    7:50pm

Schedule Last Updated: Mar 2, 2021 12:41:17 am UTC

Judges Assigned

CaptionName
Indiv Equip Jenny Barker
Indiv Movmt Jason Herrington
Design Analysis Michael Higbe
GE 1 Greg King
GE 2 Carrie Smith
Penalties Ryan Slaughter
Announcer Alan Smith
Tech Diane Martinez
Chief Judge Michael Higbe
Contest Dir Briana Acevedo

Details

Date:
Mar 20
Event Category:
Website:
https://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=381

Venue

Riverview HS
11311 Boyette Road
Riverview, FL 33569