Loading Events

« All Events

University HS (Orlando) – Percussion

Feb 27

Show Notes

***THIS SCHEDULE IS UNOFFICIAL AND SUBJECT TO CHANGE***

This percussion event will utilize a 2 person mini-panel as a judging format for the marching percussion divisions.  The two captions judged will be Music (50%) and Effect – Music (50%).  

Concert Percussion will be judged utilizing the standard 2-person panel.

Judging formats are subject to change based on potential future enrollments in this event.

Ensemble Campus Arrival Door Perform Time
-- FLIGHT 1 - COLORGUARD --    10:00am
CAD SRA:Cadet SRA - Bridgewater MS    10:00am
B SRA:Class B SRA - Windermere JV Guard    10:08am
B SRA:Class B SRA - Bishop Moore HS    10:16am
B SRA:Class B SRA - Bayside HS    10:24am
B SRA:Class B SRA - Lake Nona HS JV    10:32am
B SRA:Class B SRA - University HS JV (Orange City)    10:40am
-- Cleaning Break - 32 mins --    10:48am
-- FLIGHT 2 - COLORGUARD --    11:20am
B SRA:Class B SRA - Eau Gallie HS    11:20am
B SRA:Class B SRA - Mount Dora HS    11:28am
B SRA:Class B SRA - Newberry HS    11:36am
B SRA:Class B SRA - Tavares High School    11:44am
B SRA:Class B SRA - Belleview HS    11:52am
B SRA:Class B SRA - Forest HS    12:00pm
-- Lunch and Cleaning Break - 52 mins --    12:08pm
-- FLIGHT 3 - COLORGUARD --    1:00pm
SAAA:Sch AAA - East River HS    1:00pm
SAAA:Sch AAA - Sebastian River HS JV    1:09pm
SAAA:Sch AAA - Deltona HS    1:18pm
SAAA:Sch AAA - Hagerty HS    1:27pm
SAAA:Sch AAA - Santa Fe HS    1:36pm
SAAA:Sch AAA - Edgewater HS    1:45pm
SAAA:Sch AAA - Winter Park HS    1:54pm
-- Cleaning Break - 27 mins --    2:03pm
-- FLIGHT 4 - COLORGUARD --    2:30pm
SAAA:Sch AAA - West Orange HS    2:30pm
SAAA:Sch AAA - East Ridge HS    2:39pm
SAAA:Sch AAA - DeLand HS    2:48pm
SAA:Sch AA - The Villages Charter School    2:57pm
SAA:Sch AA - Oviedo HS JV    3:06pm
SAA:Sch AA - University HS (Orange City)    3:15pm
-- Cleaning Break - 26 mins --    3:24pm
-- FLIGHT 5 - COLORGUARD --    3:50pm
SA:Sch A - University HS (Orlando)    3:50pm
SA:Sch A - Freedom HS (Orlando)    3:59pm
SA:Sch A - Windermere HS    4:08pm
SA:Sch A - Sebastian River HS    4:17pm
SA:Sch A - Lake Nona HS Silver    4:26pm
SA:Sch A - Cypress Creek HS    4:35pm
-- Cleaning Break - 26 mins --    4:44pm
-- FLIGHT 6 - COLORGUARD --    5:10pm
IA:Ind A - Pegasus Winterguard A    5:10pm
SO:Sch Open - William R. Boone HS Varsity    5:19pm
SO:Sch Open - Oviedo HS    5:29pm
IW:Ind World - UCF Pegasus World    5:39pm
-- Dinner and Cleaning Break - 60 mins --    5:50pm
-- FLIGHT 7 - WINDS AND PERCUSSION --    6:50pm
WSA:Sch Winds A - Lecanto HS Winds    6:50pm
WSA:Sch Winds A - University HS (Orlando)Winds    7:00pm
PSAA:Sch Marching AA - West Orange HS Percussion 5:10pm7:00pm 7:10pm
PSO:Sch Marching Open - University HS Percussion Ensemble ... 5:20pm7:10pm 7:20pm
PIO:Ind Marching Open - INFINITY 3 5:31pm7:21pm 7:31pm

Schedule Last Updated: Feb 15, 2021 6:39:45 pm UTC

Judges Assigned

CaptionName
Music Jeremy Vest
Artistry Kevin Bell
Effect - Music Kevin Bell
Penalties Christina Torrez
Chief Judge Jen Karp
Announcer Franklin Jennings
Contest Director Trevor Cox
Tech Jim Taylor

Details

Date:
Feb 27
Event Category:
Website:
https://ffcc.org/colorguard-events/?eventID=345

Venue

University HS (Orlando)
2450 Cougar Way
Orlando, FL 32817